M E B L E
na zamówienie
695 831 184
Usługi

Płyta meblowa (wiórowa, laminowana)

Płyta meblowa jest najbardziej rozpowszechnionym i popularnym materiałem. Główni producenci to: Kronopol, Pfleiderer, Krospan oraz Egger. Płyta wiórowa po przycięciu (sformatowaniu) wymaga wykończenia widocznych krawędzi. Można tego dokonań na kilka sposobów. Najbardziej archaicznym sposobem jest wykończenie obrzeżem papierowym na tzw. „żelazko”. Jest to najtańsza ale zarazem najwolniejsza i najgorsza jakościowo metoda wykończenia. Obecnie płyty wykańcza się obrzeżami PCV o różnych grubościach, najczęściej od 0,6mm do 2mm. Niekiedy stosuje się również obrzeża aluminiowe lub sztywne plastikowe. Płytę meblową wykorzystuje się przede wszystkim na korpusowe elementy mebli, do wypełnień drzwi przesuwnych oraz na fronty meblowe. Ogólną zaletą płyty meblowej jest jej cena która zazwyczaj oscyluje w granicach około 25 zł/m2. Gdybyśmy chcieli zastosować płytę jako front meblowy po doliczeniu kosztu cięcia, oklejania oraz koszt odpadu. Metr kwadratowy takiej płyty kosztuje nas około 40 zł. Drugą zaletą płyty meblowej jest jej wytrzymałość. Wbrew pozorom zastosowana jako front meblowy i wykończona PCV 2mm. Pomijając zalanie, będzie nie do zdarcia. Oczywiście wszystko zależy od zastosowanego laminatu, jeden będzie się rysował łatwiej inny będzie bardziej odporny. Jeden laminat łatwo się brudzi i trudno go doczyścić a na drugim nie będzie nic znać. Płytę meblową można również z powodzeniem lakierować. Wadą płyty meblowej jest to że występuje jedynie w płaskich formatkach. Nie ma możliwości frezowania ani wyginania. Nawet wykonanie witryny jest kłopotliwe. Nie ma możliwości zaokrąglenia krawędzi co w połączeniu z tendencją płyty do wyginania się rodzi problemy przy ustawianiu frontów w płaszczyźnie. Powyższe wady powodują że zastosowanie płyty meblowej jako materiału na fronty meblowe ma wiele istotnych ograniczeń. Do wad należy oczywiście zaliczyć brak odporności na wodę. Niewykończona krawędź płyty, zalana wodą puchnie w oczach.

Płyta MDF (surowy)

MDF surowy sam w sobie jako element wykańczający w meblarstwie nie ma żadnego zastosowania. Stanowi natomiast bazę i nośnik do produkcji frontów oraz elementów meblowych. Jest materiałem łatwo obrabialnym. Występuje w Akuszach o różnych grubościach od 6mm do 38mm. MDF jest zbitą płytą pyłową o dość pokaźnej masie.

MDF foliowany

To najbardziej popularny i zarazem jeden z najtańszych frontów meblowych. Produkuje go wiele firm w przeróżnych kolorach, teksturach i odcieniach. Folie mogą być jednobarwne, drewnopodobne, matowe oraz w połysku. Jako że w przeciwieństwie do płyty wiórowej MDF łatwo się obrabia, fronty produkowane są w wielu wzorach, od gładkich do wymyślnie frezowanych. Poprzez sklejanie ze sobą kilku cienkich płyt MDF uzyskujemy możliwość wykonywania frontów giętych.